Rezervasyon & Sorularınız

+90 541 394 14 64
info@antikstonehouse.com

Sosyal Medya

Facebook
Instagram

Gezilecek Yerler: Üç Güzeller ve Kızılçukur Vadisi

Ürgüp’ten Avanos’a doğru devam eden karayolunun tam orta noktasında yer alan Pembe Vadi, peri bacalarının en tipik örneklerinin görülebileceği bir bölge. Bölgedeki doğal oluşumların özelliği ise şekillerinden dolayı kayaların pek çok silueti andırması. Özellikle burada deveye benzeyen peri bacası ile Üç Güzeller olarak bilinen, ikisi büyük, biri daha küçük olan üç peri bacasından oluşan manzara Kapadokya’nın sembol fotoğraf karelerinden birini oluşturuyor.

Şaraplarıyla ünlü olan Kızılçukur’da farklı renk, boyut ve şekillerde yer alan pek çok peri bacası oluşumunun yanı sıra, bunların içerisine oyulmuş ve üzüm resimleriyle bezenmiş kiliseler de bulunuyor. Gündelik yaşamın sanata ve ibadete yansımalarına tanık olabileceğiniz vadi, gün batımında pembe, gri, sarı, yeşilimsi, beyaz tonlarda bir renk cümbüşü ve olağanüstü manzarasıyla oldukça ilginç seyir noktası oluyor.

Kızılçukur Vadisi’nde yer alan Aziz Nichitas Kilisesi olarak da bilinen Üzümlü Kilise görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Bunun dışında bölgede çok sayıda farklı kilise de bulunuyor.

Üç Güzeller ziyaret saatleri, yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 08.00-19.00, kış dönemi (1 Kasım – 31 Mart) 08.00-17.00. Üç Güzeller giriş ücreti 18TL, Müze Kart geçerli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.